Uzaktan Satış Sözleşmesi | Daniel Tours

Uzaktan Satış Sözleşmesi | Daniel Tours


MADDE 1.TARAFLAR: 
Bir taraftan ___________[Kurum Adresi] adresinde bulunan ___________[Kurum Adı] (kısaca ACENTA olarak anılacaktır) ile diğer taraftan, _________[Müşteri Adresi] adresinde ikamet eden _________[Müşteri Adı Soyadı] (Kısaca Müşteri olarak anılacaktır) aşağıda belirtilen hususlarda tam bir anlaşmaya varmışlardır.
MADDE 2. KONU: 
İş bu sözleşme Müşterinin, ACENTA vasıtası ile; aşağıda açıklanan koşullar çerçevesinde ürün/hizmet alımını içerdiği tüm kişilerin adına yetkili olarak rezervasyonunu içerir.
MADDE 3.ÖDEME:
1.Ödemeler;
· Acentenin düzenlediği otobüslü turlar için,aksi belirtilmedikçe kayıt anında tur bedelinin en az %35’i, bakiyesi ise gezinin başlamasına en geç 15 gün kala yapılır,
· Acentenin düzenlediği uçaklı turlar için, kayıt anında tur bedelinin en az %50’si, bakiyesi ise gezinin başlamasına en geç 21 gün kala yapılır,
. Acentenin düzenlemediği (aracılık ettiği ) otobüslü ve uçaklı turlar için, kayıt anında tur bedelinin tamamı,
2. İndirimli ürün (Yurt içi erken rezervasyon dönemleri,kampanyalı turlar yurtiçi ve yurtdışı turlar) ve gemi turu alan tüketici belirlenen tutarın tamamını,
3. Özel ürün ve hizmet alan tüketici ise bakiyeyi hizmetin başlamasından en geç 60 gün öncesinden ödemekle yükümlüdür.Cayma tazminatı,alınan turun ya da hizmetin türüne ve sağlayıcısına (acentenin düzenlediği ya da aracılık ettiği,otel rezervasyonu,gemi firması,havayolu vb…) bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
MADDE 4.İPTAL-VAZGEÇME-DEĞİŞİKLİKLER:
1.Daniel Tours,tura katılan kişilerin yeterli sayıya ulaşamamalarına bağlı olarak,öngörülemeyen durumların grev,lokavt, doğal afet, olumsuz hava koşulları,terör, sis,  savaş ihtimali, öngörülemez teknik hususlar ve tüm mücbir sebeplerden dolayı geziyi kalkış saatinden 24 saat öncesinde iptal veya tehir edebilir.Tüketici vize işlem ve hizmet ücretleri hariç ücretin tamamını iade alma hakkına sahiptir,  bu durumda tüketicinin tazminat hakkı doğmaz.
2.Tüketici,
·Acentenin düzenlediği otobüslü turları 45 Gün kala iptal etmesi durumunda sözleşme bedelinin tamamı kendisine iade edilir,44-31 gün kala yapılan iptallerde %35’ini,  30 gün ve daha az süre kala yapılan iptallerde ise gezi bedelinin tamamını acenteye ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
·Acentenin düzenlediği erken rezervasyon veya kampanyalı otobüslü turlarda,tura 60 gün kala turu iptal etmesi durumunda sözleşme bedelinin tamamı kendisine iade edilir.Bu tarihten sonra yapılan iptallerde acenta tüketiciye hiçbir geri ödeme yapılmaz.Tüketici bu durumu kabul eder.
· Acentenin düzenlediği uçaklı turlarda 60 Gün kala iptal etmesi durumunda sözleşme bedelinin tamamı kendisine iade edilir,59-31 gün kala yapılan iptallerde %35’ini, 30 gün veya daha az süre kala yapılan iptallerde ise gezi bedelinin tamamını acenteye ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
·Acentenin düzenlemediği  (Yurtiçi Ve yurtdışı tur,otel rezervasyonu, vb…)organizasyon veya turlarda acentenin aracılık ettiği kurum ya da firmanın kuralları geçerlidir. Bu tur için kural aşağıda belirtilmiştir.  _____________/______________ Tarihlerinde düzenlenecek _______________________ Turu için hareket tarihine ___ Gün kala tur iptali veya iadesi yapılamaz.
·Talep edilen her türlü tarih değişiklikleri iptal hükmündedir.
3.Kapalı gruplar için düzenlenen ürünlerde hizmetin başlamasına 60 gün kalaya kadar olan iptallerde ürün bedelinin %50’si tüketiciye iade edilir.60 günden daha az sürede olan iptallerde tüm ücret acentaya ödenir.
4.Her ne sebeple olursa olsun,gezi ücretinin tamamını saptanmış süreler içerisinde yatırmamış olan tüketiciler,rezervasyonlarını iptal ettiklerinde dahi;  yukarıdaki limitlere bağlı olarak aynı oranda ücretin kendilerinden tahsil edileceğini şimdiden kabul etmiş sayılırlar.
5.Tüketicinin başlangıcını kaçırdığı geziye iştirak edeceğini yazılı olarak bildirmemesi durumunda Daniel Tours tüketici adına yapılmış tüm rezervasyonları gezinin başlangıcından 24 saat sonra iptal etme hakkına sahiptir.Bu gibi iptallerde tüketiciye herhangi bir geri ödeme yapılmaz.
6.Tüketicinin seçmiş olduğu Cruise (gemi)  Tur ve turlarının iptallerinde seçmiş olduğu gemi şirketinin ve buna bağlı olarak havayolu şirketinin iptal şartnamesi uygulanır.

MADDE 5.GENEL HÜKÜMLER:
1. Daniel Tours,Gezi kapsamındaki otel isimlerini,  ulaşım araçlarını,  hareket saatlerini ve bunların hareket yerlerini programda belirtilen standartlara bağlı kalmak koşuluyla,  tüketiciye bildirim yapılması suretiyle değiştirme veya tüketiciyi başka acenteye devretme hakkına sahiptir. Kayıt Esnasında verilen tur programları örnek programlardır.Tur Programlarında belirtilen ekstra turların organize edileceği tarihler rehberlerin inisiyatifi ile değiştirilebilinir.Tüketici Toplam gezi süresindeki gecelemenin kısaltılmaması ve kalınacak tesislerin sınıf kategorilerinde değişiklik yapılmaması halinde gezi şartlarının yerine getirilmiş olduğunu kabul eder.
2. Charter Uçuşları ile ilgili tüm düzenlemeler uluslararası havacılık kurallarına tabii olduğundan Varşova Konvansiyonu Havayolları ile bu uçuşlarda her türlü saat değişikliği yapıla bilinir. Hareket Saati garanti edilemez. Taşıyıcı, Biletlerde gösterilen duraklama yerlerini değiştirebilir veya duraklama yapmayabilir.Uçuş Saatleri 48 Saat önce kesinleştiğinden satış sırasında belirtilen saatler muhtemel saatler olup, bu konudaki değişiklikler nedeniyle Daniel Tours Sorumlu tutulamaz. Bu Sebeple yapılacak iptal ve iade talepleri de kabul edilemez.
3. Vize Ve pasaport işlemleri tamamen müşterinin kendisine aittir. Yurtdışı Çıkışları ve vize alımı için tur bitiş tarihini de kapsamak üzere en az altı ay geçerli olan pasaport şarttır. Ancak Gezinin başlamasından 30 Gün önce ( Turuna göre bu süre 45 Gün olabilir)gerekli belgelerin eksiksiz olarak acenteye teslimi halinde,  ücreti mukabilinde acente tarafından vize işlemleri takip edilebilir. Vize İşlemleri tamamen elçilik veya konsoloslukların inisiyatifinde olduğundan acentenin vize alınamamasından ötürü herhangi bir sorumluluğu yoktur.Vize Alınması o ülkeye giriş garantisi vermediğinden, ülkeye kabul edilmeyenler açısından Daniel Tours’ Un hiçbir sorumluluğu yoktur ve bu sebeple herhangi bir iade ve/veya tazminat ödenmez. Daniel Tours Müşteri ile elçilik/konsolosluk arasında bir aracı konumunda olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez ve verilmeyen vizelerden dolayı sorumlu tutulamaz. Vize Alımından önce kayıt yapılırken Daniel Tours’a ödenen tur meblağı kesilen bilet/biletlerin alan vergilerinin iadeleri için bölüm 2’ Deki iptal şartları geçerlidir.Bu Şartları yolcu tura kayıt olurken kabul etmiş sayılır.
4. Sözleşmede İmzası bulunmayan ancak sözleşmeye konu geziye katılan tüketici(ler),kendi adlarına kayıt yaptırmakla görevlendirdikleri tüketici(ler)nin bu sözleşmeyi imzalaması ile sözleşme hükümlerini kabul ve taahhüt etmiş sayılırlar. Bu Geziye katılan tüketiciler, imzalamış olmasalar dahi, taraflar arasında geçerli olacak bu sözleşme şartlarını Daniel Tours broşürü,  Daniel Tours İnternet sitesi ve ilanlar nedeni ile öğrenmiş,  geziye bu sözleşme şartlarında katılmayı kabul etmişlerdir. Bu Nedenden dolayı tüketicinin turu iptal etme hakkı yoktur.
5. Tüm Yurtdışı turlarında kullanılan otellerin standartları, gidilen ülkeye ait  sınıf kategorisinde olup,Türk Otel standartlarından farklılık gösterebilir.
6. Tüm Tur programlarımızda otellerde konaklama aksi belirtilmedikçe oda + Kahvaltı esasına göredir. Kullanılacak Otellerin tüm odaları 2 Kişilik standart odalar olup, 3 Kişilik odalar otellerin müsait olma durumuna göre, iki kişilik normal büyüklükteki odaya üçüncü yatak ilavesi ile oluşturulur.Bu İlave yatak genel olarak açılır kapanır yatak olup esas yataklar kadar konforlu olmayabilir.
7. Tüm Yurtdışı turlarında check - İn (bilet Ve bagaj kontrol İşlemleri için hareket saatinden üç saat önce Daniel Tours Tarafından belirtilen yerde hazır bulunmak zorunda olup, gecikme ve yetişememeden şirketimiz sorumlu değildir.Bilet Açığa alınamaz ve tur ücreti iade edilemez.Yolcu İştirak etmek istediği programa rezervasyon yaptıracağı zaman pasaportunda yazılı olan ismini açık olarak kayıt görevlisine pasaport numarası, pasaport alış tarihi ve temdit süresi ile birlikte bildirmek zorundadır. Havalimanında Check -İn esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemde veya check- İn yapılamama durumunda Daniel Tours Kesinlikle sorumlu değildir. Bilet Kesildikten sonra ister iç hat,  ister dış hat olsun isim değişikliği kesinlikle yapılamaz. Kesilen Yeni biletin meblağı seyahat eden yolcu veya yerine gelen yeni yolcu tarafından karşılanır.
8. Seyahat Sigortası hizmeti satın alan veya seyahat sigortası paketinin içinde bulunan tüketicilerin eksik veya ayıplı ifa, hasar, zarar ve kayıpları ile ilgili teminatın kapsamı bu hizmeti sunan sigorta firmasının poliçesiyle belirlenmiştir.Acente Bu teminatların içeriği,kapsamları ve uygulama şekilleri ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.
9. Tüketicinin başladığı turu,hizmetin kusurlu olduğundan bahisle terk etmesi halinde,turu terk ettiğini acente yetkilisine ve konakladığı otele sebepleri ile birlikte yazılı olarak bildirmek zorundadır.Aksi halde tüketici turu terk etmiş sayılır ve hizmeti alıp kullanmış addolunur.
10. Tüketicinin Şikayetçi olduğu hususları hizmetin ifası sırasında yazılı olarak yetkiliye bildirmesi iyi niyetli tüketicinin özen borcudur.Tüketicinin Şikayetçi olduğu halde hizmeti sonuna kadar kullanması şikayetçi olduğu hususlar ile ilgili ikame hizmet ve bedel iadesi gibi tazminat haklarını ortadan kaldırır.
11. Tur programlarında ücrete dahil bütün hizmetler ayrı ayrı belirtilmiştir.Bunlar dışında kalan turlar veya hizmetler ekstra ücrete tabidir. Ekstra tur ücretlerini ve içeriklerini gidilen ülkelerdeki yerel acenteler belirlemekte ve önermektedir.Bu turlar ancak yeterli katılımın sağlanması halinde yapılabilecek olup, ekstra turların yapılmaması nedeni ile acenteden hiçbir tazminat ve/veya iade talep edilemez.Tur Programlarında yer alan panoramik şehir turları genellikle havalimanı - Otel transferi sırasında kısa açıklamalı tanıtım turları olup,  görülen yerleri ziyareti kapsamaz ve müze ve ören yeri girişlerini içermez.
12. Daniel Tours taşıyıcı firma ve konaklama tesisleri ile müşteriler arasında aracı konumda olup, ulaşım ve konaklama sırasında acenteden kaynaklanmayan bir sebepten doğabilecek her türlü gecikme,değişiklik,kaza,sağlık problemleri, hastalık, bavul ve eşya çalınması, kaybolması,hasara uğramasından ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek ek masraf ve yükümlülüklerden Daniel Tours Müstakilen veya ulaşım ve konaklama şirketleri ile birlikte sorumlu değildir.
13. Daniel Tours konaklama tesislerinde oda seçimi konusunda tüketicinin taleplerini ilgili tesise iletir;ancak talebin yerine geleceği konusunda garanti veremez.Otele giriş günü odalar saat 14:00’Den önce tüketicilere teslim edilemez.Otelden ayrılış günü tüketicilerin en geç 11:00’e kadar odalarını boşaltmaları  gerekir.
14. Satışlarımız nakit veya bankaların kredi kartları ile peşin ve/veya bankaların taksit yapan kredi kartları ile taksitli olarak yapılmaktadır.Kredi kartı ile satışlarda ödemenin yapılmaması halinde tüketici, kredi kart sözleşmesi imzalanan bankası ile muhatap olup,bankanın uygulayacağı faiz oranları geçerlidir.Bu nedenle Daniel Tours muhatap değildir.
15. Paket tur sözleşmesi yönetmeliğinin 6.Maddesine göre sözleşmede öngörülen fiyat ve koşullar değiştirilemez.Ancak liman,havaalanına iniş vergileri gibi hariç vergi ve ücretler ile döviz kurlarından kaynaklanan fiyat değişikliklerinde bu hüküm uygulanmaz.Ancak paket turdan önce yukarıda verilen nedenlerle meydana gelen fiyat artışı tüketiciye bildirilir.Bu Durumda yönetmeliğin aynı maddesine göre tüketici herhangi bir tazminat ödemeden dönme hakkına sahiptir. 
yönetmeliğin aynı maddesine göre tüketici herhangi bir tazminat ödemeden dönme hakkına sahiptir.
16. Bu sözleşmeden doğan uyuşmazlıklar tur bitim tarihinden itibaren 7 Gün içerisinde TÜRSAB’ A bildirmek zorundadır. Uyuşmazlıkların çözümünde sadece TÜRSAB Tahkim Kurulu usullerinin geçerli bulunduğu taraflar kabul etmişlerdir.
17.Müşteri Ve acente arasında doğan herhangi bir anlaşmazlıkta, müşteri ile acente arasındaki e- Mail yazışmaları kanıt olarak kabul edilemez. Yolcunun Tura başlamadan önce kendisine takdim edilen en son program,en son ekstra tur listesi ve ücretleri esastır.Gezilerimizi Tamamı turistik amaçlı olup,müşterilerimizin turistik gezi ile iş gezisini birlikte yürütmek istemeleri halinde meydana gelebilecek aksamalardan sebebi ne olursa olsun hiçbir şekilde Daniel Tours Sorumlu tutulamaz.
18. Acentemiz programda belirtilen uçak/tekne/gemi/tren/otobüs yolculuklarını aynen yerine getirmek için azami özeni gösterir ve tüm uçak yolculuklarını uluslararası taşıma ve güvenlik şartlarına haiz şirketler ile düzenlemeyi garanti eder.Ne Var ki,uluslararası veya yerel kurallar çerçevesinde yolculuklarda meydana gelebilecek olan gecikmeler,  iptal vb. nedenler ile tur programlarının aksaması hallerinde sebebi veya sonucu ne olursa olsun acentemize herhangi bir sorumluluk yüklenemez ve elinde olmayan bu tür bir nedenden dolayı program aksamasında herhangi bir tazminat talebine,hatta ücret iadesi talebine dahi muhatap tutulamaz.Böyle Bir durumda sorumlu taraf taşıyıcı şirkettir.Elde Olmayan nedenler ile acentemiz programda belirtilen taşıyıcı şirketi programın genel akışını etkilemeyecek şekilde değiştirebilir.
19.Bu tur kayıt formunda isimleri bulunan kişiler iş bu 21 Maddelik sözleşmeyi, kayıt işlemleri başkası tarafından yapılsa ve imzalansa bile kabul etmiş sayılacaktır.Bu Sözleşme gönderilen faksın imzalanması halinde de geçerli olacak olup,taraflar aksini iddia edemezler.
20.Bu sözleşme acentemiz ile yolcu/yolcular ve/veya başka bir acente kanalı ile acentemize gelen ya da kaydını gönderen/göndertenler arasında yapılmış yegane kontrat olup,  turlarımıza kayıt olunan yolcu/yolcular ile acentemiz bu sözleşme ve eklerinde yazılı tüm şartları karşılıklı olarak kabul etmişlerdir.Acentemizin sözleşmede, tur programında ya da diğer eklerde yazılı hususların dışında hiçbir yolcuya, hiçbir vaadi bulunmamaktadır ve belirtilenlerin dışında yolcuya acentemiz adına vaatte bulunmaya ya da tur ücretinde indirim yapmaya hiçbir kimse ya da kuruluş yetkili değildir.
21.Her türlü olası yolcu şikayeti öncelikle ve yazılı olarak acentemize iletilmelidir.
Şikayet tarafımızca çözülemediği taktirde,doğabilecek her türlü anlaşmazlık hususunda dileyen taraf aşağıdabelirtilen hak arama yollarından dilediği birine başvurabilir;
a) 1618  Sayılı yasa ve ilgili mevzuat hükümlerine göre kurulmuş TÜRSAB Tahkim kurulu,
b ) 4822 Sayılı yasa ile değişik 4077 Sayılı yasa uyarınca kurulmuş Tüketici Sorunları Hakem Heyeti,
c )4822 Sayılı yasa ile değişik 4077 Sayılı yasa uyarınca kurulmuş Tüketici Mahkemeleri.
22.İlk Başvuruda bulunan makamın verdiği kesin ya da tavsiye kararı ile taraflar arasında ki sorun çözümlenemez ise taraflar yukarıda yeralan diğer hak ve arama mercilerine başvuruda bulunabilir.Bu Madde içerisinde yer alan söz konusu hak arama yolları tamamlanmadan müşteri başka bir yöntem uygulamasına yönelirse her türlü tazminat hakkını kaybeder ve acentemize verebileceği maddi ve manevi zarardan sorumlu olur.
23. Bu Sözleşmeden kaynaklı sorunların çözümünde yargı yoluna gidilmesi durumunda İzmir Mahkeme Ve İcra Daireleri yetkilidir.
MADDE 6.TAHSİLAT:
24.Bu Belge ile ________[Kurum İsmi] 'ne yukarıda numarası yazılı olan kredi kartımla rezervasyon bedelini tahsil etme yetkisi veriyorum.  Borcumun Kredi kartı hesabımdan tahsil edilememesi halinde kredi kartı faiz oranı üzerinden vade fark ile ödemeyi kabul ve taahhüteder, adımıza düzenlenmiş 3 Sayfa olan toplam 6 Maddelik bu sözleşmeyi okuyup,anlayıp, kabul ederek birer nüshalarını imzalayıp teslim aldım.